HABERDE İSTANBUL SAĞLIK

0
438

Nermin Duru & Nuri Şahin 

Sevgili Haberde İstanbul okurları merhaba,

Sizden gelen eleştirilerle kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz sağlık konusunda da sayfa oluşturmamız konusunda gelen talebi haklı bulduk ve bu sayfayı sizlerle beraber oluşturmaya karar verdik. Sadece soru cevap tarzında değil hastalıkların tanımı tedavisi değil farklı olarak sayfamızdaki bilgilerin her daim işinize yarayacağı bilgilerle donatmak istedik (hasta hakları,hasta hükümlülükleri,hastane adres ve telefonlarıvb). Tabi ki farklılık demişken son zamanlarda olumlu gelişmelerde oluyor hastalar örgütleniyor organize oluyor dernekler kuruyor etkinlikler düzenliyor tedavi konusunda yardımlaşıyorlar öğretim görevlilerle buluşup hastalıkları hakkın da detaylı bilgi almak adına konferanslar düzenliyorlar bu derneklerden örnekler verip faaliyetleri hakkında bol bol bilgi aktaracağız. Birde sosyal haklar var ki  ( vergi indirimi, erken emeklilik,malulen emeklilik vb.) Çoğumuzun şartları oluştuğu halde faydalanmadığı haklar konusunda uzmanların da(sosyal güvenlik uzmanları) desteğiyle sahip olabileceğiniz sosyal haklar konusunda yol göstermeye çalışacağız. Bunları yaparken sayfamızın yettiği kadar yer verip sırasıyla tüm sağlık sorunlarına, sosyal haklarımıza ve hasta derneklerinin faaliyetlerine yazı dizisi şeklinde yer vermek durumundayız paylaşmak istediğimiz o kadar çok şey var ki bizi takip ederseniz beraber güzel şeyler yapabiliriz.

İlk olarak Romatizma olarak da bildiğimiz fakat  AnkilozanSpondilit ve RomatoidArtrit gibi (A.S.ve R.A.) gibi çok  ciddi hastalıkları da kapsayan hastalıklara enine boyuna uzun uzun değineceğiz.

Evet,   bu sayfayı ben ( Nuri ŞAHİN) ve Nermin DURU ile beraber hazırlayacağız Nermin Hanım hastalıklar hakkında uzmanlarla yaptığı bilgi paylaşımı ve hasta dernekleri amaçları faaliyetleri hakkında bilgi verecek ben ise hasta sosyal hakları konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağım bunları yaparken sizlerden gelen soruları, eleştireleri ve paylaşmak istediğiniz bilgileri de paylaşacağız. Uzun soluklu bir gazete ve sayfa olması dileğiyle sağlıklı ve mutlu yarınlar dileriz.

Hasta Hakları

 

1) Hizmetten genel olarak faydalanma:

Adalet ve Hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma. Irk, dil, din ve mezhep,

cinsiyet, felsefi inanç,ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan hizmet alma hakkı vardır.

2) Bilgilendirme ve bilgi isteme:

Her türlü sağlık hizmetinin ve imkânın neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlübilgiyi sözlü veya yazılı isteme hakkı vardır.

3) Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:

Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık tesisinde verilen sağlık hizmetlerindenfaydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini,görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.

4) Mahremiyet:

Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.

5) Reddetme, durdurma ve rıza:

Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rızaçerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.

6) Güvenlik:

Sağlık hizmetini güvenli bir ortamda almaya,

7) Dini vecibeleri yerine getirebilme:

Sağlık tesisinin imkânları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde, dini vecibelerini yerine getirmeye  hakkı vardır.Hastanemizde mescit bulunmaktadır.Ayrıca Hasta Hizmetleri ve Sağlık Otelciliği  Müdürlüğümüzden din kitapları temin edilebilmektedir.

8) İnsani değerlere saygı gösterilmesi, saygınlık görme ve rahatlık:

Saygı, itina ve ihtimam gösterilerek, güler yüzlü, nazik, şefkatli bir ortamda, her türlü hijyenik şartlarsağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

9) Ziyaret ve refakatçi bulundurma:

Sağlık tesislerince belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ziyaretçi kabul etmeye ve mevzuatın ve sağlık tesisinin imkânları ölçüsünde ve hekimin uygun görmesi halinde refakatçi bulundurmaya hakkı vardır

10) Müracaat, şikayet ve dava hakkı:

Haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru, şikayet ve dava hakkını kullanmayahakkı vardır.

 

FRAD (Fizik Tedavi Romatizma Araştırma ve Eğitim Derneği)

 

Doçent Doktor Ercan  MADENCİ hocamızın, bir kişinin hayatına dokunabilmek, onu kazanabilmek amacıyla kurulmuş yasal bir dernek ve platform olan FRAD (Fizik Tedavi Romatizma Araştırma ve Eğitim Derneği ) tamamen biz hastalar için kurulmuş bir platformdur, sorularınızı direk Hocamız Ercan Madenci’ye sorabilir cevap alabilirsiniz. Tamamen dayanışma, yardımlaşma ve sosyal aktivitelerde bulunma uygulamalı fizik tedavi egzersizleri tanıtımı ve sorunların ortak bir platformda değerlendirilmesi sıkıntılarımızın paylaşılması  Nasrettin Hocamızın dediği gibi damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diyerek, bu bağlamda  ” Acılar paylaşıldıkça azalır  mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır ” prensibiyle uzman hocamızın da desteği ile  elimizden geldiği kadar sizlerin yanında olarak, mutlu,sağlıklı,sosyal ve  en azıdan bu hayatı kendimiz için yaşamalıyız her şeyden önce birbirimize tıbbi destek anlamında moral anlamında hayat standartlarımızı yükseltmek için ağrılardan kurtulmak ve her sağlıklı birey gibi mutlu olmak için el ele vermeliyiz diyor  sizleri seviyoruz .  ( Derneklerimizin tanıtımına devam edeceğim ) Nermin DURU

Resim 1 ve Resim 2  FRAD ( Fizik Tedavi Romatizma Araştırma ve Eğitim Derneği) KozyatağıOtel By ‘da eğitim etkinliği. 10 Ocak 2016

 

 

 

Tıp Fakültesi Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Ercan Madenci’nin “MASAJ El Kitabı” Çıktı

 

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Madenci’nin, Yrd. Doç. Dr. Alper Cenk Gürkan ile birlikte editörlüğünü üstlendiği “Fizik Tedavi Uygulamalarından Masaj El Kitabı” adlı kitap yayımlandı. 5000 yıllık geçmişe sahip “Masaj”ın görsellerle desteklenerek ayrıntılı bir şekilde açıklandığı kitapta; Doç. Dr. Özlem Altındağ, Yrd. Doç. Dr. İrfan Koca, Dr. Hilal Karagüllü, Dr. Ahmet Akyol, Dr. Müzeyyen Günay ve Dr. B. Fatih Koçyiğit’in yazıları da yer aldı.

Masaj ile yakından ilgili olan doku, hareket sistemi, dolaşım sistemi, sinir sitemi, endokrin sistemlerinin açık ve anlaşılır bir dille anlatıldığı kitapta; masaj teknikleri, masaj süreleri, masajda dikkat edilecek hususlar ve bir masaj uzmanının taşıması gereken özellikler anlatılarak masaj hakkında merak edilen bir çok soruya cevap verilmiştir.

 

Doc. Dr. Ercan MADENCİ
İstanbul Medeniyet Universitesi
S.B. Göztepe Egitim Araştırma Hastanesi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD
İSTANBUL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz