Guinness Rekorlar Kitabı’na Girmişiz

0
151

Evet, ülke olarak öyle bir deneme yapmışız ki Guinness rekorlar kitabına girmişiz. Bu denemeyi 2004 yılında Hollanda da 416 kamyon ile denenmiş. Bizde İstanbul’un Fethinde 3. Hava limanında  toplam 1453 kamyonun katıldığı kortej ile rekor denemesi yapıldı.

Devasa bir alanı kaplayan ve toplamda 3 bine yakın kişinin görev aldığı kamyonların geçidi 1 saat 47 dakika, hazırlıkları ise tam 7 saat sürdü.

Etkinlik kapsamında 1453 kamyon hiç duraksamadan 3,2 km yol kat etti. Sabit bir hızda seyreden 1453 kamyon bu şekilde, “En Uzun Kamyon Geçidi” kategorisinde Guinness rekoru denemesi gerçekleştirdi.

İlla Hollanda ile yarışacaksınız bula bula israfa dayalı bir yarışımı buldunuz. 1453 kamyonun boş 3.2 km yol gitmesi ve 3000 kişinin en az 7 saat çalışması tüm  bu gider nereden karşılandı.

O zaman size Hollanda dan örnekler; Kişi başına  düşen milli gelir 51,410$, Dünyanın en fazla ihracat yapan ilk on ülkesi arasında, Hollanda’nın, Konya’dan küçük olmasına rağmen, yıllık tarım ürünleri ihracatı 185 milyar dolar, Türkiye’nin ise 12 milyar dolar. 300 den fazla tersanesi vardır. Dünya süt üretiminin % 45’ini sağlayan 30 süt fabrikası ve 150 adet süt tozu fabrikası bulunmaktadır.

Hadi buyurun beyler bu alanlarda Hollandayı geçin. İsrafa dayalı rekor hem İstanbul’un Fethine de yakışmıyor. İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet 21 yaşında çağ kapatıp çağ açmıştır, Osmanlı Türkçesi dışında Arapça, Farsça, İbranice, Slavca, İtalyanca, Yunanca ve Latince dillerini bilen ve fen bilimine sahip, antik tarihe meraklıdır. Bu şekilde yetişen bir padişahın döneminde bir çok medrese açılmıştır.

Şimdi gelelim sadede bu yapılan deneme İstanbul’un Fethine ve çağ kapatıp çağ açan bir padişaha yakışmadı. İsrafa dayalı gereksiz bir rekor olarak geldi bana, Hollandayı yukarıdaki konularda geçseydik keşke yada eğitimde bir hamle yapsaydık. Sokaklarda kalitesiz eğitimin sonucunda plansız ve programsız açılan üniversiteler sayesinde işsiz gençlerimiz var ve resmi işsizlik%12’lere dayandı. Tarım ihracata dayalı…

Bu faaliyetler sadece halkın egosunu yüksek tutabilmek için müracaat edilen tribünlere oyundur.

İsraf günah dır, beyler, bayanlar…

 

CEVAP VER