Erken Seçim Ve Parlementer Kartı Oynanacak

0
49
Ulus Devletleri Güçlenecek mi?
Tezatlıkların yüzyılı olacak. Dünya hem sağlık hemde ekonomik krizin sonrasında yeni bir sistem üretmek mecburiyetindedir. Ne bilinen kapitalizm nede bilinen sosyalizm olacak. İnsan ve yapay zeka karşı karşıya.
Yeni dünya düzeni kuruluyor. Türkiye bu dünya düzeninde nasıl yer a
lacak. Tarım mı? sanayi mi? bilişim mi? hizmet mi? ilim mi? Yer alacağını söylüyorlar da nasıl yer alacağını söyleyen yok. Hangi alanda yatırım yapıldı? Mütahitlerle, betonlarla, otel vb hizmet sektörü ile yada içini boşalttılan eğitim ile dünyada yer almak mümkün değil ne yazık ki. Dünya nüfusu çok, kaynaklar az bu gösteriyor ki önümüzde ki yıllar doğal gibi görünen seleksiyonlara maruz kalacak insanlık.
Nasıl bir sistem?
Öğretmen, doktor hizmet sektörü gibi meslek kollarında işsiz insanlar çoğalacak. Geleceğin meslekleri; yazılım, gen mühendisliği, gıda, biyoloji ve kimya
Görünen o ki eğitim, sağlık, gıda, tarım alanlarında sosyalist bir yaklaşım olacak. Ekonomi, ticaret gibi alnalarda kapalist yaklaşım hakim olacak gibi görünüyor.
Siyaset ise hamasetten daha ziyade hem otoriter hem demokratik yaklaşım izleyen anlayışa hakim olacak. Bu yüzyıl tek bir sistemi veya düşünceyi hakim kılmayacak, yüzyıl tezatlıkların yüzyılı olacak.
Ulus devletleri güçlenecek bu durum karşısında baskın bir erken seçime girileceğinden dolayı siyasi iktidar tekrar kazanmak için parlamenter sisteme dönme kartını oynama ihtimalini değerlendirecek.
Seçimi kazanırsak parlamenter sisteme döneceğim sözünü verecek fakat her zaman ki gibi tutulmayan sözlerden biri olacak. Bu gün parlamenter sistemi isteyen kitlenin oranı % 50’nin üzerinde.
Kaynak: 6 Mayıs 2020 https://www.facebook.com/turkankebecii/ yazısından alınmıştır.

CEVAP VER