EMİNE HANIM’IN DERNEĞİ MECLİS’E TAŞINDI

0
230
Zarrab ve Togemder

DAVUTOĞLU’NA GİDERAYAK TOGEMDER SORUSU

Reza Zarrab’ın ‘hayırseverlik’ yaptığı TOGEMDER Meclis’e taşındı. CHP Bursa Milletvekili TOGEMDER’in mali kayıtları ve faaliyetlerine ilişkin bir inceleme yapılıp yapılmayacağını giderayak Başbakan Davutoğlu’na sordu.

 

Reza Zarrab’ın 2012’den 2016’ya kadar Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu Toplumsal Gelişim Merkezi ve Sosyal Dayanışma Derneği TOGEMDER’e yüklü miktarlarda bağışlarda bulunduğunu açıklaması üzerine, gözler daha önce de kaçak okul yaptırdığı iddialarıyla gündeme gelen bu derneğin faaliyetlerine çevrildi. Zarrab’ın 7 milyon TL’ye yakın yardım yaptığını belgelerle ortaya koymasına karşın derneğin hayırseverler listesinde adının olmaması ve ayrıca TOGEMDER’in internet sitesinde mali tablolar başlığının altında hiçbir bilginin bulunmaması dikkat çekti.

Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, görevi bırakacağını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na giderayak TOGEMDER’in bağışlarla ilgili kayıtlarının incelenip incelenmeyeceğini sordu. İrgil verdiği önergede; “Dolandırıcılık, bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklamak suçlarından yargılanan Reza Zarrab’ın adının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile birlikte anılmasına neden olan TOGEMDER’in mali tabloları ve faaliyetleri hakkında bir işlem yapılacak mıdır? Adli bir işlem yapılacak mıdır?” dedi.

BELGELERİYLE AÇIKLADI

ABD’de yargılanan ve geçtiğimiz günlerde mahkemeye 50 milyon dolarlık kefalet başvurusu yapan Reza Zarrab, başvurusuyla birlikte fotoğraflar ve dekontlarıyla Türkiye’deki yardım ve bağışlarını açıklamıştı. Belgelere göre Zarrab en çok yardımı TOGEMDER’e yapmış. Zarrab bu derneğe 2012’den 2016’ya yaklaşık 7 Milyon TL’lik yardımda bulunmuş.

Kurucusu Emine Erdoğan, başkanı ise Emine Erdoğan’ın yengesi Saadet Gülbaran olan TOGEMDER’in resmi internet sitesindeki hayırsever listesinde ise Zarrab’ın adı yer almıyor. Erdoğan’ın çocukluk arkadaşı Mehmet Torun, yolsuzluk dosyasındaki bakan Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış ve Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ise listenin dikkat çeken isimlerinden.

Öte yandan bağış ve yardımlarla projeler üreten TOGEMDER’in 2014’te İstanbul Gaziosmanpaşa’da açılan ve kaçak olduğu iddia edilen TOGEMDER Özel Eğitim Anaokulu’nun kapısında“Hayırsever işadamı Rıza Sarraf tarafından yaptırılmış ve eğitime kazandırılmıştır” yazdığı daha önce basına yansımıştı.

 

Meclis den Haberler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz