Emeklerin Sel Olup Gittiği An

0
71

ANTALYALI ÜRETİCİ NEDEN DOĞAL AFETLERE KURBAN EDİLİYOR?

SELDEN ZARARA UĞRAYAN ÜRETİCİNİN BORCUNA FAİZSİZ ERTELEME ŞART

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, yoğun yağış nedeniyle üst üste sel felaketi yaşayan Antalyalı üreticinin mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye neden bölgede kalıcı ve etkin çözümlere gidilmediğini soran Özer, ayrıca “100 günlük icraat programında içeriği açıklanmayan “Tarımsal Reform” ifadesiyle kast edilen nedir?” dedi.

Önceki gün Antalya’nın Elmalı ilçesinde yaşanan sel nedeniyle yaklaşık 450 dönüm alanda 200’e yakın serada büyük zararın görüldüğünü belirten CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tarım sektöründe yapısal sorunlara kalıcı çözümler getirilmemesi gibi afetlere yönelik önlemlerin de alınmadığını söyledi. Özer, Bakan Pakdemirli’ye “Antalyalı üretici neden doğal afetlere kurban edilmektedir?” diye sordu.

BAKANA TARSİM’E İLİŞKİN DETAYLI BİLGİ VEREBİLİRİZ

CHP’li Özer, “Bakan, tahminen 15 milyon lira zarara uğrayan üreticinin düşük faizli kredi borçlarının erteleneceğini ve TARSİM’den sigortalı üreticinin zararının karşılanacağını söylüyor ama çözüm bu değil” diyerek şu ifadelerde bulundu:

“Sel, bölge üreticimizin bu sezonki ürününe mal oldu. Üretici bu sezonu kaybetmişken, çiftçimizin dünyaya borcu varken bu borçların faizli değil faizsiz ertelenmesi gerek. Sel sonrası bölgede incelemelerde bulunduk ve gördük ki su kanalları sazlıklarla bağlanmış durumda, bu konuda çalışma yapılması gerek. Ayrıca bölgedeki arazilerin geneli hisseli tapu olduğu için TARSİM’li değiller, yani üreticinin zararının karşılanması bu açıdan mümkün değil. Tarım Bakanımıza eğer isterse TARSİM ve eksikleri hususunda detaylı bilgi verebiliriz.”

TARIMSAL REFORM İLE KAST EDİLEN NEDİR?

Antalya Milletvekili Aydın Özer’in Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği yazılı soru önergesinde yanıt beklediği sorular ise şöyle:

1. Aynı bölgede son üç yıldır sel felaketleri yaşanmasına; tarım arazileri ve seraları su altında kalan üreticinin ciddi zararlara uğramasına karşın bugüne dek neden etkin çözüm yollarına gidilmemiştir? Antalyalı üretici neden sele kurban edilmektedir?

2. Sel nedeniyle gerek su altında kalan, gerekse selin taşıdığı ve hastalığa neden olan toprakla ürünleri zarar gören üretici için her afette çözüm bulmaya çalışmak yerine Bakanlığınızın kalıcı bir çözüme gitmemesinin nedeni nedir?

3. Bakan Pakdemirli’nin ifade ettiği üzere selden zarar gören bölgedeki TARSİM Sigortalı üretici sayısı nedir? Zarar gören toplam üretici sayısı nedir?

4. Bu afet nedeniyle sezonu kaçırmış ve para kazanamayacak olan üretici için Bakan Pakdemirli’nin dile getirdiği çözüm yetersiz kalmayacak mıdır? Üreticiye faizli erteleme yerine neden faizsiz erteleme getirilmemektedir?

5. Üretimden ve üreticiden yana, örneğin TARSİM ile ilgili sorunlara ilişkin herhangi olumlu bir çözümün ve projenin bulunmadığı 100 günlük icraat programında içeriği açıklanmayan “Tarımsal Reform” ifadesiyle kast edilen nedir?

AYDIN ÖZER
CHP Antalya Milletvekili

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz