Dünya Gıda Günü

0
8

Bu yıl 75.si kutlanacak olan Dünya Gıda Günü’nün 2020 yılı teması Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelim olarak Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından belirlenmiştir. Belirlenen bu temada da FAO yine açlığın yoksulluğun önüne geçmeyi amaçlamıştır.
Dünyada üretilen gıda insanlara yeterli miktarda ancak besleme vb açısından bakıldığında dünya nüfusunun 2 milyarına yakın kısmına besleyici ve güvenli gıda ulaşamamaktadır. Burada besleyici gıdadan kasıt gıdanın bileşenlerine en az zararı verecek insanların beslenmesinde faydalı olmasının sağlanmasıdır. Diğer yandan güvenli gıda ile anlatılmak istenen tüketen kişiye mikrobiyolojik yada toksikolojik olarak herhangi bir zarar vermeyecek koşullarda işlenmiş gıdalardır. Son günlerde yaşadığımız Covid 19 pandemi süreci bile bizlere hijyenin, güvenilir gıdaya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Gözle göremediğimiz bir virüsün ülkemiz ve dünya ekonomisi de dahil hepimizin hayatını nasıl olumsuz etkilediği de ortada. Bu sebeple eskisinden daha da dikkatli olmak, güvenli gıdaları tercih etmek zorundayız.
Gıda maddelerinin üretiminde kullanılan bazı katkı maddelerinin kullanım miktarları ppm yani milyon gramına 1 gram olacak oranda az iken üretim proseslerinde bunlara dikkat edilmediğinde oluşan kalıntı insan sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Aslında gıda güvenliği, gıdanın üretim sürecinin insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde önlemlerin alınmasıyla sağlanmaktadır. Kullanılan her bir hammaddeden başlayarak, prosesteki katkılar, su, hava, personel dahil tüm herşeyin güvenli olmasıyla ancak güvenli gıda elde edilebilir. İnsanların güvenli gıda temini bana sorarsanız izlenebilirlikle sağlanır ki o da birçok firma tarafından tüketici ile paylaşılmamaktadır. Aldığınız paketli ürün üzerindeki kod ile tarladan sofraya gıdanın sürecini görmek ne güzel olurdu değil mi?

CEVAP VER