DSP bu mücadeleden vazgeçmeyecektir.

0
108

Sendikaların bu haklı mücadelesini siyasal boyuttaki savunmasını üstlenmiş olan DSP bu mücadeleden vazgeçmeyecektir.

Bundan tam 50 yıl önce, 24 Temmuz 1963’te Türkiye tarihinin ilk grevli toplu sözleşmeli sendikal mevzuatı Bülent Ecevit’in Çalışma Bakanlığı döneminde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Toplumu ayakta tutan her kademede alınteri ve emeği ile rahat bir yaşam geçirilmesi amacı ile mücadele veren işçi kardeşlerimizin haklarına kavuşması için Demokratik Sol Parti her dönem üzerine düşen görevi  yapmıştır ve yapmaya devam edecektir.  Demokratik Sol Parti Onursal Genel Başkanı siyasi hayatı boyunca işçi hakları için çalışmış ve haklı mücadelelerinde hiçbir zaman işçi kardeşlerimizi  yalnız bırakmamıştır. Toplu İş Sözleşmesi, sendikal haklar ve grev hakkının yanı sıra iktidarda olduğumuz son dönemde iş güvenliği yasasını hazırlayarak mecliste sabaha kadar geçmesini beklemiştir. Ecevit sadece Türkiye için değil diğer ülkelere örnek teşkil etmesi amacı ile işçilerin temel hak ve özgürlüklere kavuşmaları için bu yasaları çıkarmıştır.

Sendikalar farklı meslek gruplarının sesini daha iyi duyurmak için temel hak ve özgürlükleri savunarak ekonomik, demokratik, sosyal ve kültürel sorunlara sağlıklı çözümler üretmek ve buldukları çözümlerin siyasal platformlarda yer bulması, çözümlerin can bulması amacı ile kurulan örgütlerdir.  Bu düşüncelerle sendikaların bu haklı mücadelesini siyasal boyuttaki savunmasını üstlenmiş olan DSP bu mücadeleden vazgeçmeyecektir. Bu duygu ve düşüncelerle işçi kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu bir daha dile getirmek isterim.

 

Çiğdem Mercan

DSP İstanbul İl Başkanı

DSP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI basın bülteni

CEVAP VER