DSP Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Gidiyor

0
91

Seçimlere giremeyen DSP, Milli ittifakı destekleyeceğini açıkladı. Yargıtay resmi sitesinde açıkladığı faaliyet raporuna göre DSP seçimlere girebiliyorken YSK belirlediği gerekçelerle DSP, 24 Haziran seçimlerine katılamayacağını açıklamıştı.

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Sayın Önder AKSAKAL, Yüksek Seçim Kurulu’nun DSP’nin seçimlere katılmasını engelleyen kanunsuz kararlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığını,  beraberinde Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK, Eski İstanbul Barosu Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Av. Muammer AYDIN, Genel Başkan Yardımcısı Av. Onur İSTE ve 23. Dönem Denizli Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Hasan ERÇELEBİ ile birlikte basına açıkladı.

Sayın Aksakal’ın basın açıklamasından başlıklar;

Ülkede seçimleri öncelikle yasalara ve hukuka, beraberinde hakka, hakkaniyete, vicdana ve insafa uygun koşullarda, güven içerisinde gerçekleştirmek adına Anayasal görev verilmiş olan YSK, her ne kadar Hakimlik mesleğinden gelen kişilerin oluşturduğu bir kurul ise de, derin mekanizmaların esaretine teslim olmuş, meslek etiğinden ve gerçek görevinden uzaklaşmış bir yapı haline dönüşmüştür.

Demokratik Sol Parti, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun ile 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununda tanımlanan “Siyasi Partilerin seçimlere katılabilmelerine” ilişkin tüm kriterleri 14 Nisan 2017 tarihi itibariyle (yani tam bir yıl öncesinden) sağlamış ve bu konudaki yeterliliğini 08 Aralık 2017 tarihli yazılarıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan aldığı belgeyle hak etmiş bir parti olmasına rağmen, tüm haklı itirazlarımıza karşın YSK tarafından seçimlere katılması ısrarla engellenmiştir.

Bu husus Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2015-2017 yıllarını kapsayan Faaliyet Raporunda da yer almış ve seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan 12 parti arasında Demokratik Sol Parti de sayılmıştır. Bu bile tek başına YSK’nın yasalara aykırı kararının ispatıdır.

Öncelikle Anayasamızın 79. Maddesinde açıkça belirlendiği üzere, “YSK kararları aleyhiye başka bir mercie başvurulamaz.”  hükmünü bilmekle birlikte, bu kurulun kendisine tanımlanmış bu hakkı ve yetkiyi demokrasiye ve adalete uygun bir şekilde kullanmadığının tanığıyız.

Buradan tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya ilan ediyorum!

DSP olarak, başka bir partinin kanunsuz bir şekilde seçimlere sokulmaması niyetiyle ortaya konulmuş stratejinin boşluğa düşürülmesi sonunda bize yaşatılan bu hukuksuzluğu ve hak ihlalini iç hukuk yolları tükendiği için uluslararası düzeyde taraf olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) taşıyoruz.

DSP olarak yaşadığımız bu kanunsuz uygulamanın karşısında hukuka ve adalete olan inancımızın ve mücadelemizin yürütülmesi yanında elbette 24 Haziran 2018 seçimlerine ilişkin yaklaşımlarımızı da sizler aracılığıyla Türkiye kamuoyuna açıklamayı da bir görev sayıyoruz.

Öncelikle seçim sürecinde ve sandıkların güvenlikli ortamda tutulmaması ve sandık sonuçlarında bir manipülasyona yönelme ihtimaline karşı Demokratik Sol Partili avukatlar da cübbelerini o gün yanlarında taşıyacaklardır.

16 yıllık AKP iktidarı döneminde tüm kurum ve kuralları darmadağın edilen Türkiye Cumhuriyeti devleti bugün gerçekten bir beka sorunu ile karşı karşıya bırakılmıştır.

Anti demokratik seçim barajı nedeniyle toplumun bütün kesimlerinin temsil edilemediği bir parlamento yapısından da, daha fazla iradi duruş beklemek en hafif deyimiyle hayalcilik olarak tanımlanabilir.

Bu kötü gidişe hiçbir kesimin kayıtsız kalma lüksü olmamalıdır.

Haberde İstanbul

CEVAP VER