DOĞRULAR DA KONUŞULMALI

3
155

Devletimizin yapmak da olduğu üç büyük proje için (Hava alanı, lojistik Merkezler ve İstanbul deki kanal) kazma vurulduğundan beri özellikle Avrupada ki bazı devletler suni gündemle adeta silahsız savaş başlatmışlar gibi üzerimize geliyorlar. Halkımız bu yatırımların hangi ülkeleri rahatsız ettiğinin farkında olmadığını, konu hakkında bilgilendirilemediğini hatta iktidardaki hükumetin il, ilçe ve taşra teşkilatlarının bilgilendirme konusunda azami sorumluluk ve hatalarının olduğunu düşünüyorum. İstanbulda yapılmakta olan dünyanın en büyük hava limanının kimi, hangi devleti çok ama çok rahatsız ettiği neden araştırılmaz, görsel ve yazılı basın da neden anlatılmaz?

Alman devletinin ülkemizi hem Avrupa birliği nezdinde kötülüyor olmasını, Türk-Alman dostluk ilişkisinin bozulmasını bile göze almasını iyi okunmalı, okuyamayanları da görsel ve yazılı basından bilgilendirilmeli bunu iktidar teşkilatları kamuoyuna anlatmalıdır. Dünyanın en büyük hava limanı Almanya’nın Frankfurt şehrin de olup sadece yer hizmetlerinden Alman devletinin kasasına yılda 15-20 milyar dolar girer, yaratmış olduğu istihdamın da en az 20 bin kişiye tekabül ettiğinin bilinmesi gerekmez mi? Bizim yapmak da olduğumuz hava alanı (meydanı) Alman devletinin, indi, bindi geçiş ve aktarma yolcularının ve kargo hizmetlerinin merkezi olan Frankfurt hava yoluna rakip olacak, kapitalist Alman hükumetin tepkisine neden olmak da, ilişkilerimiz tarihin en kötü noktasına getirmesinin nedeninin, büyük rakip hava alanı yapmamızdan kaynaklandığını belirtmek isterim.

Bu konuyu yandaş tabir edilen medya veya siyasal oluşumun teşkilatları halka anlatamıyor. Yine ayni şekilde, bazı illerde düşünülen lojistik merkezler (limanları da kapsayan), Rize ilimizde  düşünülen yatırımlar buna örnektir. Rize ilimizde ki bu yatırımlar Hollanda hükumeti ve devletini rahatsız ediyor. Dünya da ki en büyük lojistik merkezi Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki limanıdır, konaklama indi bindi ve yer hizmetleri karşılığında, yılda ortalama 30 milyar dolar kazandığını özellikle orta Asya ve Arap yarımadasındaki devletlerin diş ticaret deniz ulaşımlarında ki hizmetlerinin yapılması için bir nevi bu limana uğramalarının mecbur olduklarının bilmemiz gerekir. Ülkemizde yapılması düşünülen Rize, Sinop, İstanbul, İzmir ve Mersin lojistik merkezlerinin Hollanda’nın Rotterdam şehrine rakip olacağını bildiklerinden Hollanda devleti suni gündemle devletimizin bakanlarını itibarsızlaştırmaya çalışıldığını halkımıza anlatan siyasi teşkilatının bulunmamasını yadırgıyorum.

Yukarıda her iki büyük yatırımların gerçekleşmesi durumun da, konum itibariyle dünyanın merkezi topraklarının ustun de bulunduğu ülkemiz artık, ticaret, ulaşım,enerji ve geçiş güzergahının olmazsa olmazı olacağından emperyalist ülkelerin gelirlerine rakip olacağından başımızı suni olaylar la meşgul edip, yatırımlarımızı engellemeye çalışıyorlar. Tabi özellikle Rizemiz deki Lojistik merkezin komşu il bürokratlarının engeline takıldığını ve 4 yıldır il teşkilatımızın görev yaptığı, bir yatırıma hatta  bir projenin hayata geçirmek için kazma vurdurmasına  şahit olmayan ben, şimdiki mevcut il teşkilatının bu lojistik merkeze sahip çıkarak Devletin yatırım kapsamına aldırarak, belli bir miktarda ödenek çıkarılması konusunda adım atmasını bekliyorum….

Gelecek yazım Üniversitemiz in TIP fakültesi için olacak 19.07.2017 Tarihinde yapılan kabine değişikliğin de ki Bakanlar hepsi işinin ehli, beklide Ak Parti iktidarının en güçlü kabinesi olmuştur. Milletimize hayırlı olsun. SEVGİLERİMLE.

B. Arif Turan

Rize

3 YORUMLAR

CEVAP VER