Dans etmek ev işinden daha çok kalori yaktırıyor

0
86

Dans etmek ev işinden daha çok kalori yaktırıyor

Yaptığı obezite ameliyatlarıyla aralarında ünlülerin de bulunduğu 2 binden fazla kişinin sağlıklı bir hayata kavuşmasını sağlayan Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, en iyi yağ ve kalori yakma yöntemlerini listeledi.

Prof. Dr. Halil Coşkun’un yeni çıkan ‘Obezite Kaderiniz Değil’ isimli kitabında yer alan listeye göre, dans etmek; ev işi yapmaktan, golf oynamaktan, araba yıkamaktan, bahçe işleri yapmaktan, buz pateni yapmak ve yürümekten daha çok kalori yaktırıyor. Yaklaşık 65-70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 1 saatte dans ederek 105 kalori harcıyor.

Prof. Dr. Halil Coşkun, daha çok kalori yakmak isteyenlere ise 150 – 245 kalori yaktıran ip atlamayı, koşmayı, yüzmeyi, çim biçmeyi, basketbol oynamayı ve bisiklete binmeyi tavsiye ediyor.

“Spor yapmak ya da diğer işler bana göre değil” diyorsanız dansı vücudu çalıştırmak ve kilo vermeyi kolaylaştırmak amacıyla kullanabilirsiniz. Vücudun üst ve alt kısımlarını aynı anda çalıştırdığı için sadece kilo vermek için değil vücudu şekillendirmek için de kullanılabilir.

Prof. Dr. Halil Coşkun’un önerdiği Aktivite / Kalori Cetveli şöyle:

Aktivite Kalori Aktivite Kalori
Yürüyüş-3km/saat 83 Basketbol 124
Yürüyüş-6.5km/saat 100 Dans 105
Golf 85 Ev İşleri 63
İp Atlama 245 Yüzme-800mt 152
Bahçe İşleri 54 Buz Pateni 100
Çim Biçme 150 Araba Yıkama 65
Bisiklete Binme 135 Koşu 190

Yaklaşık 65-70 kg ağırlığında bir kişinin 1 saatte harcadığı enerji.

Ayrıntılı bilgi için:

Prof. Dr. Halil COŞKUN

Obezite & Metabolik Cerrahi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz