Çiftçinin Beklediği Tarımsal Destekler Açıklandı

0
60

2.3 milyon çiftçinin bekleyişi sona erdi.  20 gün sonra ekimler başlayacak ama neyin ne kadar destekleneceği hala açıklanmamasının sıkıntısını yaşayan çiftçilerin tarım destekleri açıklandı.

Her yıl nisan-mayısta açıklanan tarım destekleri, bu yıl ağustosa gelinmesine karşın hala açıklanmadı. 2.3 milyon çiftçinin gözü Ankara’daydı.  Açıklama geldiğinde hangi ürüne ne destek verileceği anlaşılacak ve çiftçi de ürün tercihi yapacak. Şu ana kadar kimse ne yapacağını bilmiyordu, bu günkü açıklama ile ekilecek tarım ürünleri belirlenecek.

Bakanlar Kurulunun “2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar”ı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, çiftçi Kayıt Sistemi’ ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 17 lira, çeltik, pamuk için dekar başına 36 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 40 lira, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için dekar başına 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 21 lira, aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 11 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 15 lira, fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için dekar başına 9 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 13 lira, nadas için de 5 liralık mazot desteği verilecek.

Haberde İstanbul

CEVAP VER