CHP Bursa Milletvekili İrgil’den Başkanlık Açıklaması

0
77

2019 ADAYI ‘DEMOKRASİ VE CUMHURİYET BLOKU’NUN ORTAK AKLI OLMALI

 

2019’DA SEN, BEN, PARTİ DERDİNE DÜŞÜLMEMELİ

 

2019 seçimleri ve adaylıkla ilgili başlayan tartışmaya ilişkin CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, “2019’da yüzde 49’u kapsayacak aday için CHP genel başkanlık yarışı adres olmamalıdır. Bu adres “Demokrasi ve Cumhuriyet Bloku”nun ortak aklı olmalıdır” açıklamasını yaptı.

Dr. İrgil sosyal medya hesabından yayınladığı nisan ayı çalışmalarını içeren raporda; OHAL şartlarında, eşit ve adil gerçekleşmeyen bir kampanya süreci sonunda 16 Nisan’da yapılan referandumun tam kanunsuzluk ve tam hukuksuzlukla sonuçlandırıldığını ve üzerindeki şaibenin hiçbir zaman silinmeyeceğini belirterek şu ifadelerde bulundu:

 

16 NİSAN GİBİ PARTİ DEĞİL, VATAN MESELESİDİR

 

“Halkın kabul ettiğini varsaydığımız yeni anayasanın önümüze koyduğu çerçevede 2019 seçimleri ve adaylıkla ilgili bir tartışma da başlatıldı. İlk olarak; HAYIR, ikinci bir ‘Ekmeleddin’ vakasını kabul etmiyorum! İkinci olarak; 2019’da yüzde 49’u kapsayacak aday için CHP genel başkanlık yarışı adres olmamalıdır. Bu adres ‘Demokrasi ve Cumhuriyet Bloku’nun ortak aklı olmalıdır.

Bir yılda ülkeyi demokratik ve çağdaş bir anayasaya ve tekrar seçime götürecek blokun tüm bileşenleri eş başkan ve yardımcıları olarak aday olmalıdır ve birlikte ortaya çıkmalıdır. Blokun adı, anayasa önerisi, demokrasiye dönüş sözleşmesi, toplumsal barış ve hukukun üstünlüğü protokolü ile 2019 tekrar referanduma dönüştürülmelidir.

2019 seçimleri, aynı 16 Nisan referandumu gibi bir parti meselesi değil ‘vatan’ meselesidir. Partilerinizi unutun. Gelin ülkemizi, halkımızı ve demokrasimizi birlikte kurtaralım. 2019 seçimlerinde sen, ben ve parti derdine düşersek herkes tarih önünde sorumlu olacaktır. 2019 seçimleri için aday ve yardımcıları herkesi kucaklayan çağdaş bir anayasa, bir yılda demokrasiye dönme, hukukun üstünlüğü ve liyakat sözü ile birleşmelidir. 16 Nisan’da büyük bir gayret göstererek demokrasi alanında birleşen yüzde 49’luk bu ‘Demokrasi ve Cumhuriyet Bloku’ ancak bu şekilde genişleyebilir.”

CEVAP VER