Bu fotoğrafı çok sevdim

0
180

Son günlerde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk karşı yapılan seviyesiz saldırının altında yatan nedenlere bakmak gerekir. Birincisi insanların bu şekilde yaparak gündeme gelmeleri veya üretebilecek bir şeyleri kalmadığı için hoş ürettikleri de kendilerine ait midir onu bilemem belkide kendilerine kaynaklardan aktarılan bilgilerin derlenmesinde olabilir.  Bu çıkışlarla gündeme gelmek istemeleri .

İkincisi Dünya da ve ülkemizde önemli gelişmeler oluyor ve bu gelişmeler önümüzde ki yüzyıla damgasını vuracak.  Bu gelişmelere dikkat çekmemek için ülke içinde suni gündem yaratmak derdi de olabilir.

Atatürk olmasaydı bu günkü Türkiye olmazdı bunu da kabul etmek lazım dediğimde tartışmanın içine girmiştik dost meclisinde. Bu düşüncemi Rusya ile desteklemiştim. Malum Gorbaçov‘un perestroika (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) adını verdiği reform çalışmaları Soğuk Savaş’ı bitirdi; ancak bu reformlar Sovyetler Birliğinde yıkılmasına neden oldu. Reform olarak görülen Perestorika’ya ben yeniden yapılandırma değil yeniden dizayn edilme diyorum işte bu yeni dizayn kapitalizmin en derin izlerinin bıraktığı ülkedir. Yeni dizayn ile Dünya tek başlılığa geçti lakin tek başlılığın hoyratlığı ve dünyaya hükmetmesi ülke sınırlarını değiştirdi. Bu süre zarfında diktatör olarak nitelendirsek de Rusya Lideri Putin tekrar ABD karşısında Rusya’ya güç kazandırdı. Sovyetlerin küllerinden  Rusya gücünü doğurdu. Dünya tekrar iki kutup

Osmanlı’nın küllerinden Türkiye’nin doğduğu gibi. Tarihe damga vuran hiçbir liderin özel yaşantısına bakan yok önemli olan küllerinden yaratılan Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusunun dehası, ileri görüşü ve devrimlerine bakıyorlar. Ancak 21. Yüzyılın değimi ile vizyonu olmayan insanlar kişilerin özeli ile uğraşıyor.

Burada Atatürk’ün ancak küçük bir azınlık tarafından bilinen bir yapıtına da değinelim: Bu kitap geometri konusunu kapsar. Adı, Geometri Öğretmenlerine Kılavuz’dur. Kitabı 1936-37 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda yazmıştır. Atatürk sözlük okurdu sebebi ise dile önem verdiğinden kütüphanesinde çeşitli dillerde bir çok sözlük vardır ve resmi kayıtlara göre 3 bin 997 kitap okumuştur. Hayatı cephelerde geçen bir asker ve bu kadar kitap okudu. Bu zamanda Atatürk’ e dil uzatanların okumasını bırakın kimin kütüphanesinde bu kadar kitap var.

Dünya lideri hakkında iki söz

 

Roozwelt (Franklen D.) 1928, ABD Başkanı
Sovyet Rusya Hariciye Nazırı Litvinof ile görüşürken kendisine onun fikrince bütün Avrupa’nın en kıymetli ve en ziyade dikkate değer devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana Avrupa’nın en kıymetli devlet adamının Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal olduğunu söyledi.
Sir Charles Townshend, İngiliz Generali, 1922
Ben şimdiye kadar on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz