Biz Bir Tarık Akan Tanıdık

0
151

 

Ben bir yeşil göz tanıdım, dal boyu ve gür saçların arasından bakan.  Çocukluğumun ve gençliğimin umut veren filimlerin değişmez yıldızıydı.

Her yaşam bir yerde doğar ve Asıl adı, Tarık Tahsin Eregül olan oyuncu 13 Aralık 1949 yılında İstanbul‘da bir abla ve bir ağabeyden sonra üçüncü çocuk olarak doğdu. Akan, bir dönem subay olan babası Yaşar Eregül’ün görevi nedeniyle ErzurumDumlupınar‘da yaşamıştır. Babasının başka bir tayini üzere Kayseri‘ye taşındılar ve ilkokulunu da burada tamamladı. Babasının emekliliği üzerine İstanbul’a tekrar taşındılar ve Bakırköy‘e yerleştiler. Bakırköy’e taşındıktan sonra ortaokul ve liseyi burada tamamlamıştır. Lise’yi bitirdikten sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi‘ne girdi ve burada makine mühendisliği bölümünü okudu. Sinemaya geçmeden önce Bakırköy’deki plajlarda can kurtaranlık yapmaya başladı. Aynı zamanda sokaklarda işportacılık da yapmaya başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Makina Mühendisliği okuduktan sonra Gazetecilik Yüksek Okulu‘na girdi ve bu okuldan mezun oldu. O dönemin yıldızlarına kapı açan Ses dergisinin yarışmasında birinci olur ve Yeşilçam’a adımını atar dal boylu yeşil göz.

Halit Akçatepe ile oynadığı ‘Canım Kardeşim’ de ağlatıp, kendisi gibi yeşil gözlü Emel Sayın ile ‘Yalancı Yarim’  ve ‘Mavi Boncuk’ da başrolü oynar. ‘Hababam Sınıfında’  Damat Ferit ile aşık etti genç kızları kendisine. Damat Ferit ile Yeşilçam’ın aranan yakışıklı yıldızıdır artık.

Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı ‘Ah Nerede’ ile büyük başarı elde eder. Dev kadrosu ile sinemanın klasiklerinden olan ‘Bizim Aile’ de yerini alır yeşil gözlü dal boylum. Kendisi bu filmlere salon tipi roller dese de bizim için umut ve sevginin var olduğu filmlerdir. 1978 den sonra daha toplumsal filmlerde yer almaya başlar. 1977’de Melike Demirağ ve Tuncel Kürtiz ile ‘Sürü’ de,  1978 de Cüneyt Arkın ile ‘Maden’ de yer alır. 1980’de 12 yıl ceza alır fakat 2.5 ay hücre cezası yatar. Sinema da işlerin kötü gitmesinden dolayı ticari taksi alarak kiralama ile ticarete atılır.

1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney‘in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve  En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam’ın klasikleri arasında yer almıştır. Yeşil gözlü,  Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur. Dal Boyu ile onu toplumsal olaylarda hep gördük; Gezi olayları, Silivri önlerinde.  ‘Anne Kafamda Bit Var’ kitabı ile tutukluluk ve yargılama sürecini kitaplaştırmıştır.

Evet, seni devrimci diye yargılayanları tarh hain diye yargılayacak.

Gönlümüze taht kuran Yeşil gözlü, Dal boylu, Güzel yürek biz seni hep gülen yüzünle ve Hababam Sınıfının Damat Ferit’i olarak sevmeye devam edeceğiz.

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz