Bir Çikolata Markası Godiva, Efsanenin Kahramanı

0
197

Bir Çikolata Markası Godiva,  Efsanenin Kahramanı

Bir çikolatacı olarak, mutluluk veren bu lezzet hakkında fırsat buldukça kısa yazıları sizlerle paylaşmaya ve sorularınızı da cevaplamaya çalışacağım.

 

İşte size bir çikolata;

Godiva Çikolata, seçkin bir çikolata ve çikolata ürünleri üreticisidir. Godiva 1926 yılında Pierre Draps tarafından kurulmuştur. 2007 Yılında Ülker grubunun sahibi olan Yıldız Holding tarafından 850 milyon dolara satın alınmıştır.

Şu anda Amerika, Avrupa ve Asya’da toplam 84 ülkede 450 den fazla butik mağaza sahibi olan marka 10.000 üzerinde toptancıya da ürün vermektedir.

Çikolata markası olan Godiva aslında bir efsanenin kahramanıdır. Çikolataya ismini veren Godiva efsanesinin kahramanı Lady Godiva efsanevi İngiliz lady’sidir.  Lady Godiva güzelliği ve cömertliği ile ülkede nam salar. Hayatını fakirlere ve hastalara adayarak örnek bir insan olmuş ve Coventry halkın üzerinde önemli etkiler bıraktığı gibi halk tarafından çok sevilmiştir. Hayatta genel olarak bir iyiye bir kötü denk geldiği için iyi yürekli Lady Godiva’nın eşi Lord Leofric krallığın getirdiği gücün etkisinde kalarak gücün esiri olmuş halkına zulmeden bir hükümdardır.

Lord ülkeye ağır vergiler getirir Lady Godiva sıkıntı çeken halktan bu vergilerin alınmasına itiraz eder ve vergilerin kaldırılmasını ister. Lord , eğer Lady Godiva, şehrin sokaklarını çıplak bir şekilde gezerken halkı sokağa çıkmaz ve ona bakmaz ise vergileri kaldıracağını söyledi. Konu kendi halkı olduğunda Lady Godiva her zaman çok cömertti. Kocasının yaptığı öneriyi kabul etti. Onu ikna etmenin başka bir yolu yoktu. Halk durumdan haberdar edildi. Güneş doğdu, saat altıyı gösteriyordu. Arnavut kaldırımlı sokaklarda ziller duyulmaya başladı. İnsanlar söz verdikleri gibi perdelerini ve kepenklerini kapattılar. Lady Godiva, kadife pelerinini yavaşça yere attı ve narin küçük adımlarıyla yürümeye başladı, parlak teni şehre adeta ışık saçıyordu. Sokaklarda atın ayak sesleri yankılanmasına rağmen bir tek kişi bile ona en küçük bir bakış atmadı. Yolculuğu tamamladığında, kasabanın sokaklarında duyulan alkışlar kulakları sağır edecek kadar güçlüydü. Lady Godiva’nın bu cesaretini kocasına büyük bir ders verdi. Ve Lord, söz verdiği gibi vergileri kaldırdı. Lady Godiva’nın hikayesi o günden bugüne hiç unutulmadı. Atın üzerinde kadın figürü ile yaşatılmaktadır.

 

Çikolata efsanedir, tutkudur, mutluluktur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz