BİNLERCE TON DOMATES CİDDE LİMANINDA BEKLETİLİYOR

0
95

İLİŞKİLERDEKİ KRİZ TARIM SEKTÖRÜNE DE YANSIDI

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Cidde Limanı’nda 18 gündür bekletilen yüzlerce konteynır domatesin iki gün içinde Suudi Arabistan’a geçişi sağlanmazsa çöpe gideceğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuyu dile getiren Özer, hükümetin söz konusu ambargoya ilişkin bir planlaması olup olmadığını sorarak açıklamada bulunulmasını istedi. Özer şu ifadelerde bulundu:

“Irak, Suriye ve Suudi Arabistan’la ilişkilerimizdeki kriz tarım sektörüne de yansıdı. Mersin Limanı’ndan yola çıkarak beş günde Cidde Limanı’na ulaşan binlerce ton domates gümrükteki yavaşlatma nedeniyle on sekiz gündür giriş bekliyor. Gelen bilgilere göre, günde sadece bir-iki konteynerin geçişine izin veriliyor. Suudi Arabistan’daki tedarikçilerin hac döneminin de yaklaşmasıyla artan talebi üzerine gönderilen binlerce ton domates sorun çözülmezse çöpe gidecek. Ülke ekonomisine de kayıplar verecek bu konuyla ilgili Hükümet tarafından en kısa sürede bir açıklama ve vakit geçirmeden gerekli girişimlerin yapılmasını talep ediyoruz. Suudi Arabistan’ın uyguladığı ambargoya ilişkin bir planlamanız var mıdır? Aylar önce başlayan krize rağmen neden bugüne kadar bir tedbir alınmamıştır? İhracatçılarımız, aynı zamanda üreticilerimiz ve sanayicilerimiz neden zor durumda bırakılmıştır?”

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz