Başkan Akgün: Artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor

0
54

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, içinde bulunduğumuz dönemde tüm dünyada artık ülkelerin yanında şehirlerin de birbiriyle yarışmaya başladığını söyledi.

 

Yaşadığımız kürselleşme çağında bütün şehirlerin adeta birer devlet gibi hareket ettiğini hatırlatan Dr. Akgün, “şehirler bu yolla kendi ulus devletlerinin tanıtımına, diplomasi ve ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır” dedi.  

 

“Çağı yakalamalıyız”

 

Başkan Akgün, son dönemde katıldığı ulusal ve uluslararası toplantılarda sürekli göç, mültecilik, küreselleşme, yerel demokrasi, şehirlerin yeniden yapılandırılması, doğrudan demokrasi gibi kavramların tartışıldığını belirtti. Akgün, bu kavramların ülkelerin yanında şehirleri öne çıkardığını söyledi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Çağı yakalamalıyız. Örneğin biz belediyeler olarak en azından kardeş şehir ilişkilerimize bu mantıkla yaklaşmalıyız” dedi. Daha önce, ulusal ve uluslararası platformlarda kendisine hep “Neden kardeş şehir ilişkileriniz bu kadar yoğun, neden bu konuyu bu denli önemsiyorsunuz?” diye merakla sorular sorulduğunu hatırlatan Dr. Akgün, şimdi aynı platformlarda kendisine soru sorulmadığını, kardeş şehir ilişkilerinden dolayı kendisinin sadece tebrik edildiğini belirtti.

 

“Yalnız kalmamış olursunuz”

 

Dr. Akgün şunları söyledi: “Toplantılarda devlet adamları, politikacılar, belediye başkanları sürekli yanıma gelip, ‘şehrimizin ve ülkemizin tanıtımı için Kıbrıs’tan Kore’ye, Bulgaristan’dan Makedonya’ya, Almanya’dan Slovenya’ya kadar çok güzel ilişkiler geliştiriyorsunuz. Oralara gerektiğinde okul, gerektiğinde cami yaptırıyorsunuz. Kültürel alışverişe önem veriyorsunuz. Bunlar ülkenizin ve şehrinizin tanıtımı için, ülkeler arası diyalog için çok önemli’ diyorlar. Bunun ne kadar doğru olduğunu vurguluyorlar. Biz de gittiğimiz gelişmiş ülkelerde, incelediğimiz belediyelerin bize benzer şeyler yaptığını görüp mutlu oluyoruz.”  

Başkan Akgün “Kardeş şehir ilişkileri içinde eğer ülkenizi ve şehrinizi iyi tanıtırsanız, hem ülkenize ve şehrinize turist çekersiniz hem de ülkenizin uluslararası platformlarda, büyük toplantılarda yalnız kalmamasını sağlarsınız. Belediyeler bu yolla hem ekonomik hem de diplomatik faaliyet içindedir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz