Bağımlı Olma, Bağlı ol

0
100

 

Küçükçekmece Kaymakamlığı, Küçükçekmece Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Temiz Okul, Temiz Toplum, Çözüm Sensin’ projesi kapsamında “Bağımlı Olma, Bağlı Ol” isimli söyleşi programı düzenlendi.

 

Gençlerin bağımlılığa karşı farkındalığın artırılmasına yönelik olarak, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programda, sosyolog Yusuf Özkan Özburun gençlere günümüzün en büyük sorunu olan bağımlılıkla ilgili bilgiler verdi.

 

‘BOŞ İNSAN OLMAYI GÜNÜMÜZ AFFETMİYOR’

 Gençliğin bir hazine olduğunu ifade eden Özburun, öğrencilere şu sözlerle seslendi:

 

“Bir insanın biyolojik anlamda genç olması, genç olduğu anlamına gelmez. Gençlik bir hazinedir ve bunun farkında olmanız gerekiyor. Çağın korsanlarına, yani insana çok güzel gözüken hoş kelimelerle yaklaşan ve gençlik hazinenizi yağmalamaya çalışan kavramlardan uzak durun. Günümüzde kullanılan en önemli silah gizli bağımlılıklar oluşturmaktır. Gençleri bağımlı yaparak, vasıfsız iş gücünü ortaya koymak istiyorlar ve sizi her işi yaptırmaya mahkûm ediyorlar. Boş insan olmayı günümüz affetmiyor ve şuan farkında olmasanız bile kısa bir süre sonra bunlarla karşı karşıya kalacaksınız. Bazı şeylere bağlı olalım ama bağımlı olmayalım. Bu ikisi arasında çok derin ve ince çizgi vardır. Unutmayın sizler var olduğunuz için değerlisiniz” dedi.

 

‘MANEVİ KARİYER İNSANIN KENDİSİNİ KEŞFETMESİDİR’

 

Yusuf Özkan Özburun öğrencilerin gençlik dönemlerinde dikkat etmesi gerekenlere dikkat çektiği konuşmasında; “Bir maddi kariyer vardır, bir de manevi kariyer vardır. Manevi kariyer insanın kendini keşfetmesidir. İnsanın aklını, kalbini geliştirmesi ve bilgilerini çoğaltması manevi kariyerdir. Gençler olarak sizler, şuanda iradenizle birlikte bazı şeyleri dizginler ve kontrol altına alırsanız başarılı insanlar olabilirsiniz. Özellikle günümüzdeki gençlerde dinleyememe hastalığı çok yaygınlaşıyor. Bir saat derse odaklanamayan öğrenci saatlerce teknoloji başında zaman geçirebiliyor. Hazinenizin yağmalanmasındaki en önemli sebeplerden bir tanesidir dinleyememek’’dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz