Aziz Sancar’a Bir Ödülde MAREV’den

0
134

Hemşerileri Aziz Sancar’ı Bağırlarına Bastı

Nobel ödülü alan ilk Türk bilim adamı Aziz Sancar, Mardinli hemşerileriyle MAREV’in Ataşehir’deki tesislerinde bir araya geldi.

Vücudumuzdaki hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını bulan ve bu buluşu nedeniyle “Bilim” dalında Nobel ödülünü alan ilk Türk olan Aziz Sancar, Mardinli hemşerileriyle Ataşehir’deki MAREV tesislerinde buluştu. Yoğun ilgi gören Aziz Sancar, sohbetten çok bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) Genel Başkanı Av. Haluk Eldem, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün Mardinliler için, vakfımız için tarihi bir gün. Bugünün önemini ve heyecanını ifadeden ne yazık ki acizim.” dedi. Yerlerinin müsait olmaması yüzünden İstanbul’da yaşayan tüm Mardinlileri çağıramadıklarını, davetli sayısını sınırlı tutmak zorunda kaldıkları için üzgün olduklarını vurgulayan Genel Başkan Eldem, şunları söyledi:

“Doğduğu Savur’da, liseyi okuduğu Mardin’de bize çok bildik gelen çocukluk ve gençlik yaşamını, İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki tıp eğitimi yıllarını ve daha sonra Amerika’daki bilim yaşamını, bilimsel başarılarını, Nobel Bilim Ödülü gibi çok az faniye nasip olan ödülünü aldıktan sonra yazılı ve görsel medyadan öğrendik. Eşi ile birlikte Amerika’da kurduğu Sancar Vakfı’nın ve bu vakfa bağışladığı Türk Evi’nin hikayesini, vakfın başkan yardımcısı İsmail Arslan Bey ile sohbetimizden öğrendim. Yine, Aziz Hoca’nın olağanüstü bilimsel başarıları kadar, olağanüstü insanı bir yönü, insan sevgisi, ülke sevgisi, memleket sevgisi dolu bir yüreği olduğunu anladım. Eşi Gwen Hanım Efendinin de, eşinin bu insani özelliklerine sahip olduğunu memnuniyetle öğrendim.”

4000 ÖĞRENCİYE BURS VERDİK

Aziz Sancar’ın eğitime çok önem verdiğini bildiklerini hatırlatan MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem, onun mutlu olacağını düşünerek MAREV’in eğitime verdiği destekten bahsetti. Bugüne kadar 4000 yüksek öğrenim öğrencisine burs verdiklerini vurgulayan Eldem, şöyle devam etti:

“Mardin’de okul yaptırdık, okul yapılmasına öncülük ettik. Okulların onarım, kırtasiye, bilgisayar, yazıcı, tekerlekli sandalye, giyim, ayakkabı, kitap ve bunun gibi sayısız ihtiyaçlarını karşıladık. Bu vesile ile bu ihtiyaçların giderilmesinde öncülük eden tüm kadınlarımıza şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyorum. Aziz Hocamızın, çeşitli konuşmalarında dile getirdiği ilke ve düşüncelerini, 26 yıl önce kurulan vakfımızın, kuruluş senedinde mevcut olduğunu görmekten mutluluk duyuyor ve birazdan Aziz Hoca’ya vakfımızın kuruluş senedini sunacak olmaktan onur duyuyorum.”

SANCAR VAKFI’NA DESTEK ÇAĞRISI

Aziz Sancar’ın MAREV’e güvenerek iznini esirgememesi üzerine toplayacakları bağışlarla Aziz Sancar adına bir burs fonu oluşturmayı düşündüklerini vurgulayan Haluk Eldem, ancak Aziz Sancar Vakfı’nın gelecekteki projeleri hakkında vakfı başkan yardımcısı İsmail Arslan’dan edindiği bazı bilgiler üzerine, öncelikle iki vakfın birlikte yapacağı çalışma ve fikir teatisinden sonra, ne şekilde ilerlemesi gerektiği konusunun açıklığa kavuşturulması gerektiğini düşündüğünü anlattı. Sancar Vakfı’nın kendilerinden bu konuda hiçbir talebi olmadığını, imada dahi bulunmadığını belirten MAREV Genel Başkanı Eldem, “Bugün buraya gelen konuklara ve tüm hemşehrilerimize, Sancar Vakfı’nın projelerine destek olmamızı, kabul ettikleri taktirdehemşehrilik dayanışması gereği, Sancar Vakfı ile mutabık kalıp size bildireceğimiz projelere katkınızı bekleyeceğimizi buradan duyuruyorum” ifadesini kullandı.

Eldem’in konuşmasından sonra, söz konusu ziyaret anısına Aziz Sancar’a plaket, Biyokimya ve Biyofizik Profesörü eşi Gwen Sancar’a da çiçek sunuldu.

KIZLARIMIZI BİLİME YÖNLENDİRELİM

Nobel Kimya Ödülü Sahibi Aziz Sancar, plaketini aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmasında Mardin kızlarının özel bir güzelliği olduğunu söyledi. Eskiden kızların okula gönderilmediğini, Mardin’de okuduğu 20 kişilik sınıfta bir kızın olduğunu hatırlatan Sancar, “Kızlarımızın eğitimine önem vermeliyiz. Ancak sadece okutmak yetmiyor, kızlarımızı bilime, teknolojiye de yönlendirmeliyiz” dedi.

Hemşehrilerinin karşısında konuşmaktan son derece heyecanlandığını belirten Aziz Sancar, kendisini hemşehrileriyle buluşturan MAREV yönetimine teşekkür etti.

Yemek ikramından sonra davetliler gruplar halinde Aziz Sancar’la hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra program sona erdi.

Müslüm Aktürk / İSTANBUL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz