Aziz Sancar, Büyükçekmece’ye geliyor

0
219
Isvec Kraliyet Bilimler Akademisi, Isvec Akademisi, Karolinska Enstitusu ve Norvec Nobel Komitesi tarafindan kimya dalindaki Nobel odulune layik gorulen Prof. Dr. Aziz Sancar, 40 yildir DNA onarimi uzerinde buyuk titizlikle calistigini soyledi.

Nobel ödüllü gururumuz Prof. Dr. Aziz Sancar, Büyükçekmece Belediye Meclis kararıyla yapılacak olan “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” projesini yerinde inceleyecek.

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün, Prof. Dr. Aziz Sancar adına kurulmasını önerdiği park belediye meclisinin Ocak ayı oturumunda oy birliğiyle kabul edilmişti.

Meclis kararı takdim edilecek

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü alarak Türkiye’ye büyük bir gurur yaşatan Prof. Dr. Aziz Sancar, 28 Mayıs Cumartesi günü Büyükçekmece’ye geliyor. Sancar, Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve meclis üyeleri ile birlikte Büyükçekmece Belediyesi’nce yaptırılan Türkiye’nin en büyük parklarından biri olan Büyük Atatürk Parkı içinde adına yaptırılacak parkın projesini yerinde görecek. Ayrıca ziyareti sırasında Sancar’a, Başkan Akgün tarafından Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” kurulmasına yönelik olarak aldığı meclis kararı da takdim edilecek.

“Bilim Parkı Kurulacak”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, belediye meclisinin, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adının verileceği bir bilim parkının kurulması yönünde oybirliğiyle almış olduğu kararın önemli olduğunu belirterek; “Büyükçekmece belediye meclisi, geleceğin bilim adamlarının yetişmesi, çocuklarımızın bilime teşvik edilmesi adına önemli bir kararın altına daha imza atmıştır. Büyük Atatürk Parkı içindeki “Yeşilova Parkı”nın adı “Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Parkı” olarak değiştirildi. Burada kuracağımız bilim parkında, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yanı sıra önemli buluşlarla insanlığa hizmet etmiş bilim insanlarının büstleri de konulacak. Hepsinden önemlisi çocuklarımız ve gençlerimiz, Aziz Sancar hocayı daha yakından tanıma fırsatı bularak, bir Türk’ün insanlık adına ne denli büyük hizmetler yaptığını da öğrenmiş olacaklar ” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz