Atakent’te Uçurtma Şenliği

0
343

Bilişim çağı her türlü bilgiye ulaşma kolaylığını sağladığı gibi sosyalleşme açısından da yeni nesil dört duvar arasında teknoloji bağımlısı, asosyal birey haline getirdi. Bir zamanlar cıvıl cıvıl olan sokaklarda top oynayan, koşan, saklambaç, yedi taş, misketler, seksekler, uçurtmalar yok artık. Sorarsanız sokakların eski tadı da yok tuzu da. Hele metropoller daha vahim durumda. Kurumların uçurtma şenlikleri olmasa MÖ. 3000 yıl öncesine dayanan ve ilk defa Çin’de uçurulan uçurtma unutulmaya yüz tutacak derken bir mahalle ‘Haydi çocuklar uçurtma yapalım. Çıtası, kağıdı, ipi,  bizden’  diye yola çıkmış.

Bu mahalle Küçükçekmece’nin Atakent mahallesinde  ‘Atakent Bilimsel, Laik, Eğitim Platformu’ gönüllüleri. Ali İsmail Korkmaz Parkında hummalı bir çalışma var,  hazırlanan malzemeler tek tek her bir çocuğa ip, çıta ve kağıt verilirken makas, yapıştırıcı ve boyaların ortak kullanılması bıkmadan usanmadan tavsiye ediliyor.

Gerçekten yardımlaşma ve kolektif çalışma açısından çok başarılıydı. Etkinliğin en güzel yanı bir çocuğun ‘Dedemle geldim, bende alabilir miyim?’ sorusu oldu.

Fakat, etkinliğin düşündürücü yanı da var. Hem de üzerinde çok düşünmemiz gerekiyor bana kalırsa. Zaten soruyu duyunca sizlerde hak vereceksiniz. ‘Abla bizde uçurtma yapmak istiyoruz, kaç para?, Su kaç lira?’ Çocuklar her şeyin para ile alınacağını düşünüyorlar. Oysa bir zamanlar su bedava içerdik çeşmelerden.  Ne diyelim çocuklar sizde haklısınız.

Etkinliğin güzelliklerinden biride, gitar ve bağlamalarıyla renk katan Su Perisi müzik okulunun değerli Hocası Turan Taş ve ekibiydi. 4. Sınıf öğrencisi küçük gitaristin profesyonel hareketleri herkesin ilgi odağı oldu. ‘ Neden bağlama çalmıyorsun?’ soruma ‘Annem çok sevinirdi, ama ben gitar istiyorum,  belki çalarım’.

Uçurtmaları maviler uçurun çocuklar.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

Haberde İstanbul

 

CEVAP VER