AŞK NE ZAMAN GÜZELDİR? (KIRKINDAN SONRA)

0
74

Tiyatro sezonu açıldı ve biz bu sezonun üçüncü oyununu izlemek için, dün akşam Akla Kara tiyatrosundaydık. Uzun süredir merak ile beklediğimiz bu oyunun merak nedeni, sevgili Ayşen Gruda’nın bu oyunda olmasıydı. Tahminimiz üzere, oyunda aşkın yaşının olmadığı anlatılmaktaydı mizah yoluyla. Merakımız, anlatılan hikayenin anlatımının nasıl olacağı yönündeydi ve tabii ki, oyunculuk ile ne derece oyuna anlam katacağı üzerine idi. Koltuklarımızda yerimizi aldık ve heyecanla beklemeye başladık. Bekleme esnasında,  gözlerimiz her zamanki gibi koltuklardaydı. Çünkü, izleyici ne kadar çoksa, o kadar mutlu oluyorduk biz iki sanat aşığı deliler!..

Bir ara hep merak ettiğim bir şeyi, yoldaşım Hakan Kayar’a sordum. “Sanat camiası neden birbirlerinin oyununa katılmaz sence? Çok az kişi buna önem veriyor ama, genelde birbirlerine destek vermiyorlar” dedim… Sevgili Hakan Kayar da, benimle hem fikir olduğunu söyledi. Sanatçılar da böyle yaparsa, izleyiciden bu sevgiyi ve alakayı beklemeleri tuhaf değil mi?

Salon küçüktü ama koltuklar ful doluydu. Ve oyun başladı… Sevgili yoldaşım Hakan, Ayşen Gruda’ya sevgimi bildiğinden, ön koltuklardan yer ayırttırmıştı. Diva tam karşımdaydı işte… Kendi küçük ama, sanatçılığı dev olan Ayşen Gruda sahnede iyice büyüyordu!… Performansına laf edilemeyecek olan çınarımıza bir kez daha hayran kaldı tüm salon.

Tüm oyuncular eleştirisiz güzel oynadılar. Özellikle, Mahmut Gökgöz’ü sahnede izlemenizi tavsiye ederim. Oyunun hikayesi yalın ve standarttı ama hep söylediğim bir şey var ki, bazı hikayeleri oyuncular ve sahne dolgunlaştırır, daha da güzelleştirir!… Dün akşam buna bir kez daha emin olduk.

Oyunun konusundan tabii ki bahsetmeyeceğim. Herkesin gidip izlemesi gerekir ki, biz bu oyunu kelimesiz tavsiye ediyoruz. Finalde herkesi kutladık fotoğraflar çektirdik-Ayşen Gruda hariç!…

Sahne de iki saat efor harcayan çınar, yorgundu. Yaşı itibari ile kimse ile tek tek uğraşacak hali de yoktu haklı olarak. Hala biz izleyicilerinden kopmayan ve sanatı bırakmayan Ayşen Gruda’yı tabii ki hoş gördük. Kendisini daha uzun yıllar sahnede görmek umudu ile, alkışlarımız ve tebriklerimiz başta Ayşen Gruda ve tüm “Kırkından Sonra” ekibi için… Sahne önü, arkası olmak üzere herkesi kutluyoruz.

Yaşasın sanat, yaşasın tiyatro…

Sanata emek ve sevgi için GİDİN…

Tiyatro iyidir, iyileştiricidir…

Tiyatro aşktır, aşk ise “Kırkından Sonra” daha da güzeldir!..

HABERDEİSTANBUL GAZETESİ….ALEKSİA YLMZ.(KONTES)..

CEVAP VER