ARI OLMAZSA DOMATES OLMAZ AMA İKTİDAR HAVALİMANI SEVİYOR

0
62

Arı ölümlerinin araştırılması için önerge veren TBMM Çevre Komisyonu üyesi Özer, İstanbul Havalimanı’nı basan arılara dikkat çekerek, “Avrupa gıdasızlık anlamına gelen arı ölümlerine önlem almaya çalışıyor, biz orman yerine havalimanı yapıp yaşam alanlarını yok ediyoruz” dedi.

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, önceki gün İstanbul Havalimanı’nı basan arılara dikkat çekerek, “Arıların yaşam alanlarını işgal edip ormanlık alanı yok etmenin faturası önümüzdeki süreçte daha iyi anlaşılacak. Avrupa Birliği gıdasızlık anlamına gelen arı ölümlerine ön almaya çalışıyor, araştırmalara destek oluyor, biz havalimanı derdindeyiz. Oysa 1 arı kolonisi, 1 havalimanından evladır, faydalıdır” diye konuştu.

Türkiye’de son yıllarda zaten toplu arı ölümlerinin yaşandığını hatırlatan Özer, bir Meclis Araştırma Önergesi verdiğini de belirterek şunları söyledi:

“Araştırmacılar bazı bölgelerde yüzde 70’lere kadar varabilen koloni ölümlerinin yaşandığını dile getiriyor ama herhangi bir çözümsel çalışmaya gidilmiyor. Kayıpların başlıca nedenleri olarak ise balarısı parazitleri, pestisitler, GDO’lu tarım ürünleri, neonikotinoid adlı böcek ilaçları, koloni yönetimi ve müdahaleleri ile uzun mesafeli gezginci arıcılık sıralanıyor. Bilimsel çalışmalar yok denecek kadar az, siyasi iktidarın ise konuya ilgisi hiç yok.”

ÇİFTÇİLERİN GÖRÜNMEZ YARDIMCILARIDIR

Meclis çatısı altında kurulacak bir komisyon tarafından konuyla ilgili bir araştırma yapılmasının hem akademik çalışmalar için rahatlık sağlayacağını hem de arıcılık konusunda dünyada söz sahibi olan Türkiye’nin konuya verdiği önemi ortaya koyacağını vurgulayan CHP’li Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arılar çiftçilerin görünmez yardımcıları olarak ücretsiz hizmet vermektedir ve onların yaşaması demek, neticede insanın yaşamasına varır. İktidar havalimanı seviyor ama arılar olmazsa tozlaşma olmaz, patatesten kahveye, domatesten kakaoya gıdalar olmaz. Arılar olmazsa iyi işleyen bir ekosistem olmaz. Arılar ve arıcılık bakımından dünyanın en şanslı coğrafyasına sahip Türkiye daha geç olmadan bu konuya eğilmeli ve toplu arı ölümleri başta olmak üzere, arıcılıkta yaşanan sorunlara yönelik çalışmalara gitmelidir.”

ORMAN İLE NEKTAR KAYNAKLARI AZALIYOR

Kovan sayısında dünya üçüncüsü, bal üretiminde dünya ikincisi olan Türkiye’nin üretilen bal ihracatında aynı başarıyı gösteremediğini de belirten Özer, “2017’de Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre üretilen balın sadece yüzde 5,6’sı ihraç edilmiş ve bu oranla dünyada 22’nci sıradayız. Sebep olarak maliyetin yüksekliğini ileri sürüyorlar ama tek neden bu değil” diye konuştu. Balmumu için de aynı oranın görüldüğünü belirten CHP’li Özer şöyle devam etti:
“Arıcılığın en temel kurallarındandır; 50 kuvvetli koloni, 100 zayıf koloniden iyidir denir. 2015’te yapılmış bir araştırmaya göre; 80 yıllık süreçte Türkiye’deki koloni varlığı 7 kat artarken, kovan başına bal verimi yaklaşık 3,5 kat artabilmiş. Gerek yetiştiricilikte yapılan hatalar, gerek çevre sorunları ve iklim değişikliğinden kaynaklanan olumsuzluklar buna neden oluyor. Ormanlık alanların giderek azalması ise arı kolonilerinin yararlanacağı nektar kaynaklarının azalmasına sebep oluyor. Sonuçta kovan başına bal verimi düşüyor.”

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz