Adalet Yürüyüşüne Nasıl Geldik ! Sırada Hangi Hamle Var

0
115

Adalet yürüyüşüne durduk yerde gelinmedi elbette. Bu yürüyüşe gelene kadar gelişen olayları gözden geçirmek gerekir.

 1. AKP, BOP projesini uygulamak amacıyla ABD’nin destekleriyle iktidara geldi. BOP eş başkanıyım sözleri yazılı ve görsel basında yer aldı.
 2. 2003 planlı bir şekilde Deniz Baykal’ın ablukaya alınarak  Erdoğan’ın ceza evinden çıkarılarak başbakan yapılması.
 3. AKP ve  Cemaat işbirliği bunu da yine basından ‘Ne istediniz de vermedik’ açıklaması ile öğreniyoruz.
 4. FETÖ bağlantılı orduya balyoz ve ergenekon darbeleri ile ordunun yıpratılması. Kozmik odaya girilmesi.
 5. Dağdan inen PKK lılar için savcıların ayaklarına gönderilmesi, açılım adı altında yeniden yapılanmalara ve PKK nın toparlanmasına fırsat verildi.
 6. Kaset ile Baykal’dan kurtulma operasyonu.
 7. AKP’nin oy artışına neden olan Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin yanlışı.
 8. FETÖ nün 15 Temmuz darbesi
 9. 15 Temmuz darbesini fırsat bilerek AKP nin  orduyu yeniden yapılandırması
 10. Dokunulmazlık konusunda Kılıçdaroğlu’nun yanlış kararı.
 11. Bu süreç içinde kademe kademe gazetelere, gazetecilere, yazar çizer takımına, sivil toplum örgütlerine ve diğer siyasi partilere çeşitli operasyonlar yapıldı.

Gözdağı niteliğini taşıyan bu operasyonlar korku algısını yaratmak mahiyetindeydi.

Bu sıralamalar içinde gözüken o ki CHP basamak basamak bir kıskacın içine alınmaya çalışıldı. Fakat Nisan Referandumunda hayır cephesinin yasal olduğu söylenen ama basında yer alan haberler ve siyasi partilerin açıklamalarına göre üzerine şaibe düşen % 49 hayır cephesine karşı bir tedbir alınmasını gerektiriyordu. Damatların serbest bırakılması, Dış politikadaki yanlışlar ve Avrupa ülkelerin diktatörlük açıklamaları, eski itibarımızın kalmaması, Fetö den dolayı sorgusuz sualsiz tutuklanmalar, Kılıçdaroğlu’nun sürekli FETÖ nün siyasi ayağını açığa çıkaralım çıkışları, Atatürk’e karşı saldırılar, kadınlara yönelik taciz ve tecavüz olaylarında verilen cezai müeyyidelerin yetersiz oluşu, halkın haksızlıklara karşı tepkileri, sağ cephesinde MHP den ayrılan veya kovulanların yeni bir oluşum atağı gibi olaylar referandum öncesi oluşan hayır cephesini güçlendirmesi AKP hükumetini tedirgin etti.  Bunun önünün kesilmemesi demek 2019 seçimlerinde beklenen sonuçların olmaması anlamına geleceği için tır davası neticeye bağlandı. Yine basından takip ettiğimiz üzere tır haberini ilk defa 2014’de Aydınlık gazetesi haber yaptı. Enis Berberoğlu’u üzerinden Kılıçdaroğlunu yani CHP’yi kıskaca alma operasyonuydu. Bu güne kadar bir şekilde AKP’nin politikalarına ama az ama çok destek sağlayan CHP referandumda engel olması ve bu engeli arttırma korkusundan dolayı 2019’u garantiye almak için Kılıçdaroğlu’na aba altından sopa gösterildi. Genel Başkanı köşeye sıkışan bir partinin mücadelesi zayıflamasa da seçimlerde oy kaybetmesine neden olacak ve algı operasyonu ile halka çok iyi lanse edileceği için gösterilen sopaya karşı Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşünü başlattı. Bu adalet yürüyüşü daha önce başlatılmış olsaydı. Yada farklı düşünceye karşı yapılan haksızlık sonucunda verilebilseydi. Yılanın kendimize dokunduğu zamanda olmasaydı. Olsun yinede zararın neresinden dönülürse kâr demiş atalarımız.

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP’nin 19 Haziran’da yapılan olağanüstü genel kurulunu iptal etti. Bu karar üzerine Meral Akşener ‘ Adaletin ruhuna el fatiha’ diyerek tepkisini dile getirmiş. Acaba Bahçeli,  dört gün öncesine kadar ağır bir dille eleştirdiği AKP’nin neden yanında?

Adalet yürüyüşüne destekler arttıkça, yürüyüşü küçültme söylemleri gündemde.

Platon’un sözü ‘Adaletsizliklerin en büyüğü, adil olmayıp adil gibi görünmektir’ bu sözün üzerine  başka sözler laf-ı güzaf kalır.

Satranç tahtasında sırada hangi hamle var?

CEVAP VER