Küçükçekmece’de Hamsi Festivali

0
135

KÜÇÜKÇEKMECE’DEKİ HAMSİ FESTİVALİ KARADENİZ’İ ARATMADI

Küçükçekmece Belediyesi tarafından Halkalı 15 Temmuz Şeref Meydanı’nda düzenlenen Hamsi Festivali renkli görüntülere sahne oldu.
Meydanı dolduran on binlerce ilçe sakini ve İstanbul’un dört bir yanından gelen vatandaşlar bir taraftan kazanlarda ve ızgaralarda pişen hamsileri yerken, diğer yandan da yöresel sanatçıların şarkı ve türkülerine eşlik etti.  Festivale AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut katıldı. Başkan Karadeniz festivalde yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 

VATANDAŞLAR SOĞUK HAVAYA ALDIRMADAN, GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ

 

Vatandaşların hamsilerin tadına bakmak için uzun kuyruklar oluşturduğu festivalde, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de hamsi tezgahının başına geçerek, vatandaşlara balık ikram etti. Karadeniz ezgileriyle eğlence ve coşkunun yaşandığı festivalde Grup İmera, tulum sanatçısı Nihat Akdemir, Cemil Kaya, Erkan Yeşilyurt ve Karadeniz Halk Oyunları Topluluğu da sahne aldı. Balıklarını yiyen vatandaşlar, müzikler eşliğinde horon tepti, yöresel oyunlarını oynadı. Festivale 7’den 70’e vatandaşlar büyük ilgi gösterirken, çocuklar da kendileri için hazırlanan şişme oyun grupları, pamuk şeker, patlamış mısır dağıtımı vb. renkli etkinliklerle eğlenceli vakit geçirdi.

 

İLÇE KAYMAKAMI’NDAN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

 

“Şeref meydanının kıymetli nöbetçileri” sözleriyle kalabalığa seslenen Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya  “Bu birliktelik, bütünlük devam ettiği sürece, kimsenin bizi bölmeye gücü yetmez. Bu zor günleri atlatmanın yolu hainlere karşı dimdik, durmaktan geçiyor” diyerek, birlik mesajı verdi.

 

“BİZLER BU BİRLİKTELİĞE AŞIĞIZ”

 

15 Temmuz Şeref Meydanı’nda binleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Tam bir Karadeniz havası yaşadığımız bu günde, Karadeniz’i aratmayan milli yiyeceğimiz Hamsi Festivali’nde birlik ve beraberlik gösterdiğiniz için herkese çok teşekkür ederim. Türkiye’yi karanlığa, hüzne mahkum etmeye çabalayanlar var. Bizler, bu festivalle bizi karanlığa mahkum etmeye çalışanlara ‘durun’ diyoruz.Burada yalnızca Karadenizliler yok. Bitlis, Malatya, Tekirdağ ve ülkemizin dört bir yanından vatandaşlarımızı ağırlıyoruz. Bizler, hep birlikte Küçükçekmece’de çok mutluyuz .Bu meydanda 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra sizlerle birlikte nöbet tuttuk. Şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Meydanımızın ismini de 15 Temmuz Şeref Meydanı olarak değiştirdik. Bundan sonra Büryan, Kaz Eti ve milli yiyeceklerimizin temsil edildiği pek çok festivalde yine burada bir araya geleceğiz. Festivaller bahane. Bizler, bu kaynaşmaya çok aşığız. İlçemizde projelerimiz de hızlı bir şekilde hayat bulmaya devam ediyor. Soğuksu Çamlığı’ndaki sosyal tesisimiz hizmete açıldı. 2017 yılı içerisinde başta kapalı pazar yerlerimiz olmak üzere pek çok yeni projeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz