24 Haziran’ın Analizi

0
89
Bu seçimi etraflıca  ve tarafsız  bir  şekilde analiz ettiğimizde vardığımız  sonuç; seçmenin bütün partilere gelecek yerel seçimler öncesinde uyarı vazifesini kullandığını söylemeden edemeyeceğim. Evet seçmen tüm partileri yerel seçim öncesi uyarıyor. Seçim sonucunda lider bazında galip gelen  Sayın Reisi Cumhur olmuştur. Kaybedenler parti bazında AK Parti ve CHP’dir. Lider bazında CHP  kaybetmesine rağmen Sayın Muharrem İnce kazanmıştır. Yine lider bazında Sayın Meral Akşener kaybetmiş, partisi kazanmıştır.
Fakat bu seçimde, bunca meşakkatli, sıkıntılı, zor kararlar almasına rağmen partisini muhafaza ederek hem vekil sayısını hem de oy potansiyelini aynı tutmayı başaran ve  partisini Cumhuriyet tarihinin en kilit noktasına getirmeyi sağlayan  Sayın Devlet Bahçeli en çok kazanan lider olmuştur. Bir nevi siyaset dersi verdiğini  düşünüyorum.
Ülkemizde en son  meydanlarda uçuşan vaatler için  seçmen uyanmıştır. Secim vaatlerinin vatandaşa  yarar , devlete zarar getirdiğini anlamış bir seçmen kitlesi görüyoruz ki  bir nevi elinin tersiyle itip  bu vaatleri kabul  etmediğini göstermiştir. İlimiz bazında köşemde seçim öncesi yapmış olduğum  analiz de, muhalefet partisi destekçilerinden azda olsa eleştiri aldım. Fakat seçimin sonucunda benim tespitlerimin ne denli doğru olduğunu anlamış olduklarını ve bana hak verdiklerini duyar gibiyim her ne kadar dile getirmeseler de…
Alınan oylar seçim öncesi analizimin kanıtı olmuştur. Evet,  bu seçim sonucunda halk yani  seçmen bütün siyasetçilere bir  ders vermiştir. İl teşkilatları artık oturarak siyaset yapamayacak , genel merkezlerden istediği  isimleri kafadan inme vekil veya belediye başkan adayı  gösteremeyecektir. Seçmeni ve seçmenin isteğini iyi tahlil edemeyen partiler , önümüzdeki yerel seçimlerde, ya küme düşecekler, ya da partilerini kayyuma devredeceklerdir.
Seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.
Saygılarımla
B. Arif Turan
Not: Yukarıdaki analizim,  bir önceki seçimlerin sonuçları ve  alınan oylar ile son seçimde alınan oyların karşılaştırılması sonucuna göre yapılmıştır.

CEVAP VER