Bu genç kadın öldürüldü. Faili erkek

0
1418

Hemen her gün en az bir kadının öldürüldüğü  üçüncü sayfa haberleri eksik olmuyor gazetelerden. Kadın cinayetleri son yıllarda durmadan artıyor. İşte içler acısı rakamlar; 2010 yılından bu yana,  bin 915 kadın öldürüldü. 1915 kadın öldü. Öldürüldü. Ölüm nedenleri arasında ‘ Yemeğe salça koyduğu’ için öldürülen kadın var. Öldürmek için mazeret ne kadar kolay değil mi? Salça koymadığı için öldür. Peki cinayetleri kimler işliyor, yani cinayetlerin faili kim? Faili uzakta arasanız yanılırsınız, işte failler;

Kadın cinayeti faillerinin yüzde 50’si kurbanların kocası ya da erkek arkadaşı.  Öldürülen 1915 kadının 1193’ünün  faili (yüzde 62‘si) kocası, erkek arkadaşı, eski kocası ya da eski erkek arkadaşıydı.

213 kadın babası, oğlu ya da erkek kardeşi tarafından öldürüldü. 114 kadının faili ise erkek akrabası tarafından öldürüldü.

Öldürülme bahaneleri; Yemeğe salça koyma nedeni haricinde kadının boşanmayı istemesi, erkeğin barışma teklifini geri çevrilmesi, kadının, erkeği şikayet etmesi, parasını vermemesi, telefonun şifresini söylememesi. Erkeğin çıkma teklifini kabul etmemesi en bilindik nedenler. Öldürülen kadın sayısı İstanbul’da 261, İzmir’de 139, Ankara’da 105, Adana’da 102, Gaziantep’te 88, Antalya’da 81.

İşte kadın cinayetlerine dün bir yenisi eklendi. Yer İstanbul’un Küçükçekmece semti; Eşinden bir süre önce boşanan Seher Çetintaş(34) iddiaya göre aynı iş yerinde çalıştığı Ahmet Kalender’in birlikte olma isteğini reddetti. Bunun üzerine Kalender, genç kadını tehdit etmeye başladı. Çetintaş tehditler sonrası iş yerinden ayrılarak, başka bir iş yerine girmeyi düşündü. Ancak bu isteği iddiaya göre Ahmet Kalender’in tehditleri sonrası gerçekleşmedi. Kalender, önceki akşam Seher Çetintaş’ı arayarak yüz yüze görüşüp olayı çözmek istedi. İkili Küçükçekmece’de yüz yüze görüştü. Kafede buluşan Çetintaş , Ahmet Kalender’e kendisini rahat bırakmasını söyleyip ayrılmak istedi. Bu sırada Ahmet Kalender belindeki silahı çıkarıp genç kadına kurşun yağdırdı. Genç kadın hayatını kaybederken, Ahmet Kalender o sırada orada bulunan bir polis tarafından yakalandı. Kalender, emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanıp cezaevine gönderildi.

İyi halden yararlanır mı? Yararlanır

Kravat takar mı? Takar

Kadınlar olarak dur demeliyiz.

Haberde İstanbul

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz