AKP İŞSİZLİK FONUNDAN SONRA İŞÇİNİN AİDATINA GÖZ DİKTİ….

0
67

AKP İŞSİZLİK FONUNDAN SONRA İŞÇİNİN AİDATINA GÖZ DİKTİ….

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya TBMM Genel Kurulu’nda 456 sıra sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin    23’üncü maddesi ile ilgili yaptığı konuşmasında; sendikaların gelirlerinin yüzde 10’una kadar olan kısmının Çalışma Bakanlığının Kadın İstihdamını Geliştirme Projesi’ne katkı sağlamak üzere bağış yapmalarına ilişkin düzenlenmenin yeni bir vesayet ortamı yaratacağını belirtti.

 

GETİRİLEN YASA İLE SENDİKALAR AYRIŞTIRILIYOR..

 

 

Kanun teklifinin adrese teslim bir teklif olduğunu söyleyen Akkaya; “Sendikaların baraj yani yetkilerini belirleyen, işlemlerini yapan Çalışma Bakanlığıdır. Ayrıca, sendikaların toplu iş sözleşme prosedürünü de uygulayan Çalışma Bakanlığıdır. Bunun yanında, Çalışma Bakanlığı sendikaların tüzüklerini de incelemektedir.
Çalışma Bakanlığı ile sendikalar arasında bir ekonomik iş birliği söz konusudur ve bu düzenlemeyle sendikalara zorunlu bağış yapma yolu açılmaktadır. Her ne kadar yasada “yapabilir” ifadesi olsa bile; sonuçta bu yasa; sendikaların Çalışma Bakanlığıyla sürekli işleri olduğu için; sendikaları baskı altına alacak bir uygulamadır. Dolayısıyla, sendikalar “bağış yapan” ya da “bağış yapmayan sendikalar” ya da “iktidar partisine yakın” ya da “uzak sendikalar” olarak adlandırılacak, sendikalar arasındaki bir ayrışma böylelikle ortaya çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

6356 sayılı Sendikalar Kanunu’nun 28/6 maddesi ile sendikalara, üyelerine yardım ya da bağışta bulunmasının yasaklandığını belirten Akkaya; bu maddenin de 12 Eylül darbesinin ürünü olduğunu ve bu maddenin ILO normlarına göre sendikal örgütlenmeye ve sendika özgürlüğüne aykırı olmasından dolayı yasa çıkarılırken CHP olarak değiştirilmesinin istediklerini söyledi. Bu teklifin ise AKP hükümeti tarafından “Burası Türkiye” gibi akıl almaz bir açıklama ile reddedildiğini ifade etti.

 

GAP İÇİN KULLANILAN İŞSİZLİK FONU KADIN İSTİHDAMINI ARTIRICI FAALİYETLER İÇİN NEDEN KULLANILMIYOR?

 

Konuşmasında İşsizlik Fonunun yağmalanmasına da değinen Akkaya; fonda biriken toplam tutarın 104 milyar TL olduğunu; ancak bunun sadece 14,3 milyar TL’nin işçilere aktarıldığını vurguladı.

Akkaya işsizlik fonunun istihdam ve işçi dışında pek çok alakasız alanda kullanılmasını eleştirdi; kadın istihdamını artırıcı faaliyetler için neden bu fonun kullanılmadığını sordu.

Akkaya konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

 

“İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, GAP dâhil, istihdamla, işsizlerle ilgisi olmayan birçok alana para aktarılmıştır, işverenlere teşvik bu kaynaktan sağlanmıştır. Peki, buradan bir kez daha soruyorum: İşverene teşvik, devletin altyapı yatırımları ile harcamaları gündeme gelince hemen akla gelen İşsizlik Fonu neden kadın istihdamını artırıcı faaliyetler için akla getirilmemekte, işçinin sendikasına verdiği aidata göz dikilmektedir? Ayrıca, birçok sendika -bildiğiniz gibi- zor durumdadır, ayakta zor durmaktadır. Örgütlenmenin önünde birçok engel vardır, bu kaldırılmamıştır. Toplu iş sözleşme yapma süreci prosedürü kısaltılmamıştır. Millî güvenlik gerekçesiyle grevler ortadan kaldırılmıştır ki bir Cam grevi bile millî güvenlik gerekçesiyle ertelenmiştir. Bunun millî güvenlikle alakası var anlaşılabilmiş değildir. Ayrıca, daha bundan bir ay-bir buçuk ay önce olağanüstü hâl kanununa dayanarak kanun hükmünde kararnameyle Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı olarak şehir içi toplu taşıma ve bankacılık hizmetleri de grev yasağı kapsamına alınmıştır. Buradan şunu anlıyoruz ki; 16 Nisanda bir “evet” çıkması durumunda bir kararnameyle bütün grevlerin ortadan kaldırılacağı da açıktır. İşçiler anayasa değişikliğine ilişkin teklifinize hayır diyecekleri gibi aidatlarının yağmalanmasına da elbette ki “hayır” diyecektir.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz