10 Ocak’ta Anlamlı Bildiri.

0
58

CHP’li AKKAYA; “VATANSEVER GAZETECİLERİN YENİ ADRESİ SİLİVRİ TOPLAM KAMPI OLDU!

İstanbul Milletvekili Yakup AKKAYA; “83 yıl önce FAŞİST Almanya’da yaşananlarla 83 yıl sonra Türkiye’de yaşananlar bir TESADÜF olamaz!”

 

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya; TBMM Genel Kurulu’nda “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve 212 sayılı Basın yasasının 56. Yılı” nedeniyle gündem dışı bir konuşma yaptı.

Konuşmasında gerek alanda, gerekse işin mutfağında çalışan gazetecilerin gelinen son nokta ile yaşam güvencelerinin olmadığını belirten Akkaya; 90 yılda 60’a yakın gazetecinin katledildiğini; birçoğunun faili meçhul olarak tarihte yer aldığını, cinayetlerin aydınlatılmadığını ya da aydınlatılmak istenmediğini belirtti.

 

VATANSEVER GAZETECİLERİN YENİ ADRESİ: SİLİVRİ TOPLAMA KAMPI

Akkaya son zamanlarda gazetecilere artan baskılara yönelik olarak; “Ne yazık ki Türkiye’de gazetecilerin kaderi değişmiyor; Ya toprağın altındalar, ya da demir parmaklıkların ardında… Yıl 2017… 150’ye yakın gazeteci Silivri toplama kampında tutuluyor; çoğu da hukuksuz bir şekilde hapiste.

Cumhuriyet Gazetesinin 10 yazarı çizeri hangi gerekçe ile hapiste; 72 gündür ne ile suçlandıklarını bilmeden Silivri toplama kampında tutuluyor. Hepsi en az sizler kadar bu ülke sevdalıları; en az sizler kadar vatansever. Bunlar hiçbir zaman Ali Kemaller olmadı. AKP hükümeti eğer Ali Kemalleri arıyorsa; bunları yandaş yayın organlarında bulabilir.

-Onlar ki; Cumhuriyetin temel değerlerine, laikliğe saldıranlardır.

-Onlar ki; yeni yıl öncesi “Bu son kutlamanız” diyerek manşet atanlardır.

-Onlar ki; Dinci vakıflarda tecavüze uğrayan bebeleri, yanan çocukları görmezden gelenlerdir. “ifadelerine yer verdi.

 

AKP HÜKÜMETİNİN KORKU İLE BESLEDİĞİ İKTİDARI

AKP Hükümetinin korkuyu sürekli besleyerek iktidarını sürdürdüğünü ifade eden Akkaya; gerçekte bu korkunun kendileri ile ilgili olduğunu; demokrasi gelişirse, hukuk bağımsız olursa yapılan hukuksuzlukların asıl AKP hükümetine; yani kendilerine; geri döneceklerinden korktuklarını belirtti.

Akkaya AKP Hükümetinin bu korkularından dolayı 2019’da yürürlüğe girecek tek adam anayasasını ta üç yıl önceden alelacele meclise getirdiklerini, bu korkularından dolayı farklı düşüncelere tahammüllerinin olmadığını; onun için basını korkutarak susturmak; biat ettirmek istediklerini vurguladı.

83 YIL ÖNCE FAŞİST ALMANYA’DA YAŞANANLARLA 83 YIL SONRA TÜRKİYE’DE YAŞANANLAR BİR TESADÜF MÜ?

Akkaya Hitler döneminden örnekler vererek sözlerine şu şekilde devam etti:

“15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP Hükümetinin uygulamalarının birebir aynısını 83 yıl önce Hitler yapmıştı. Hitler sivil diktatörlüğe ilk adımı basını susturarak attı. Demagoji ustası Joseph Gobels’i Mart 1934’te propaganda Bakanlığına atamasıyla basın üzerinde baskı özel plan çerçevesinde sistematik hale getirildi. Goebels her fırsatta basının Nasyonel Sosyalist Partinin çıkarlarına göre yayın yapmasından söz etti ve bunu yapmayanları VATAN HAİNİ ilan etti.

REJİME bağlı MİLLİ BASIN yaratmak için ne varsa yapıldı.

Bu süreçte gazeteciler baskı gördü, tutuklandı. 2 binden fazla gazeteci yurt dışına çıkmak zorunda kaldı.

Faşist GOBELS tarafından iki önemli adım atıldı:

1- Hitler ve Partisi ile aynı görüşte olmayan gazetecileri susturmak,

2-Kontrol edemediği Basın Yayın organlarına kayyum atamak…

83 yıl önce FAŞİST Almanya’da yaşananlarla 83 yıl sonra Türkiye’de yaşananlar bir TESADÜF olamaz!

150’ye yakın Gazeteci tutuklu;177 Medya Kuruluşu kapatılmış;2500 Medya çalışanı işsiz; Kapatılmayanlara da kayyum atanmış…

Konuşmamda AKP’nin korku üzerine iktidarını inşa ettiğini söylemiştim.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 yılında Almanya’nın en prestijli gazetesi Vossische Zeitung’a verdiği şu demeci size hatırlatmak isterim:

“KORKU ÜZERİNE BİR İKTİDAR İNŞA EDİLEMEZ…”

Ben de diyorum ki; “BU HALK BU KORKU İMPARATORLUĞUNU İLK SANDIKTA YIKAR…”

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz